de2423772a6d5c6e440ea58a3b87824a
 

Jak probíhá skupinový kruh?

Aktualizováno: 14. 2.

Jak vypadá ženský kruh založený čistě na sdílení? A jak se proměnil od prvního setkání s ženami? Následující text je pro všechny zvědavce, kteří váhají, jestli se připojit nebo tomu dají ještě chvilku. Může sloužit i těm, co přemýšlí nad založením vlastního kruhu. Čím víc bezpečných prostorů pro sdílení bez hodnocení, tím líp!

V jednom ze svých článků jsem vám představila svou přípravu na skupinový kruh. Mohli jste vidět, že to neberu jako obyčejný pokec s holkama. Sdílení má pro mě obrovskou hodnotu a ve společnosti se jeho síla často podceňuje (nepočítám sdílení na sociálních sítích, myslím to upřímné, hluboké, jdoucí z nás samých).


Je mi jasné, že spousta žen má představu o kruzích naprosto rozdílnou od toho, co nabízím já. Je to patrné i z referencí, které dostávám. Žen jsem se ptala, co si myslely o ženských kruzích, než navštívily V kruhu. Obvykle je zmiňováno něco v tomhle stylu - "budeme si říkat bohyně a tančit za zvuků přírody". "Budeme nadávat na chlapy" - tenhle názor byl teda od muže. Nebo si prý "budeme chválit vagíny" (tenhle mi přijde nejlepší! :D).


Pravděpodobně bude chvíli trvat, než se zajede verze ženských kruhů založených čistě na sdílení. Žádný tanec, žádné ezo. Tak vám tedy představím, jak takový kruh vypadá.Příprava kruhu na místě


Na místo kruhu chodím dostatečně dopředu, abych si stihla vše připravit a zároveň nebýt vystresovaná na vedení kruhu. Poté postupně přicházejí ženy, dělají si čaj, pojídají malé dobrůtky, které se vždy snažím donést, uvelebují se na svém místě v kruhu.


Zdá se to jako zbytečný čas, ale opak je pravdou. Je to skvělý čas na naladění se na kruh jak pro mě, tak pro ženy navzájem. Postupně se mezi sebou seznamují a společně se všechny bavíme. Pro nově příchozí to může představovat prostor, jak se uvolnit a nechat nervozitu za dveřmi.Začátek kruhu


Kruh začínáme, až jsou všechny nahlášené ženy na místě. Za ta léta, co vedu fokusní skupiny, rozhovory nebo facilituji, mám v sobě zakódované informace, které je dobré na začátku vedení jakékoliv skupiny říct. Je to doba trvání, občerstvení v průběhu, toalety, pravidla setkání. V případě kruhu to je navíc informace o komfortu pro ženy - možnost vzít si další polštář, deku apod.


Ztišují se mobily a připomínám, že veškeré emoce jsou v pořádku. Zároveň podotýkám, aby ženy respektovaly samy sebe i ostatní.


Nemusíme mít na vše názor.

Je důležité, abychom sdílely jen to, co chceme. Stejně tak reagovat na určitá témata můžeme nebo nemusíme. Je to na nás. Na tom, jak to cítíme.Jak se dnes mám?


Všechny se sbíháme z různých míst. Abychom se mohly pořádně na sebe naladit, je důležité se podívat nejdříve k sobě samé. S čím přicházíme na kruh? Jak se máme? Co teď v životě řešíme? To jsou otázky k zamyšlení, které nabízím.Jaké téma chci sdílet?


Výběr tématu a jeho sdílení je základem mého ženského kruhu. V kruhu jsem zakládala s předpokladem, že existuje víc žen nastavených podobně jako já. Jsme sice obklopeny ženami - kolegyněmi, kamarádkami, známými, ale i přesto nám ženy chybí.


Často mi ve společnosti postrádám otevřenost vůči sobě samé i ostatním. Umíme být pomlouvačné, závistivé, nechápavé, rivalské, srovnávací a předsudkové jak hrom. Přitom, kdybychom si navzájem daly šanci, zjistily bychom, že za každou z nás je příběh, který je krásný, komplexní a není potřeba si házet klacky pod nohy.


Tohle je jeden z cílů V kruhu. Dává bezpečný prostor ke sdílení bez hodnocení a kritiky. Ukazuje ženám, že každá řešíme své a mnohdy se naše věci překrývají. Tak proč se neinspirovat? Nemyslete si, že by na světě existoval člověk, který by o sobě neměl pochybnosti. Jako lidé potřebujeme podporu a důvěru. A té se dostává v kruhu. Ženám od jiných žen.


Jako lidé potřebujeme podporu a důvěru.

Původně jsem vedla kruh tak, abychom si společně s ženami určily jedno téma, o kterém budeme mluvit. Bylo to skvělé, ale nenaplňovalo to moji potřebu dát prostor každé ženě ke sdílení svého vlastního tématu.


Upravila jsem strategii sdílení, snížila počet žen na kruhu a prodloužila setkání. Teď je dostatek prostoru pro každou ženu sdílet své téma, které zrovna v životě řeší. Ostatní se na stejné téma mohou vyjádřit, jak ho vnímají nebo jaké mají zkušenosti ony. Přijde mi to nyní jako mnohem lepší koncept, protože ženy neodchází s tím, že jejich téma nebylo vybráno.S čím odcházíte?


Po probrání všech témat, která se sdílela, kruh postupně ukončuji. Doznívají probraná témata a do kruhu posílám poslední otázku.


Je to zejména prostor pro závěrečnou reflexi. Ženy si mohou pro sebe říct, co pro ně bylo přínosné a co nikoliv. Já mohu slyšet to, jak na ně V kruhu působilo a případně vylepšit své služby.


Ze společné diskuze se tak opět dostáváme k sobě samým.

Ženy tak mohou odejít se svým příjemným pocitem a udržet si jej v sobě. Píšu příjemným, protože vycházím z toho, co v závěru ženy na kruzích sdílí. Zatím se mi totiž nestalo, že by někdo odcházel s negativní náladou!


Pokud vás něco zaujalo a máte chuť se doptat nebo se rovnou přihlásit na další kruh, napište na romana@vkruhu.com.


Obrázek: Média od Wixu

153 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše