de2423772a6d5c6e440ea58a3b87824a
 
Můj příběh

 

Chvíle, kdy jsem přijímána. Taková, jaká jsem. Bez hodnocení, bez kritiky. V celé své přirozenosti, v celé své kráse.

 

Se všemi dokonalostmi i nedokonalostmi. Se všemi mými zkušenostmi. I s těmi hroznými a tabuizovanými. To jsou nezapomenutelné chvíle pro mou duši. Naprosto blahodárné!

Bohužel tady nejsou vždy.

Mám i chvíle, kdy se necítím ve své kůži. Přijdu si jiná. Divná. Příliš citlivá. Kdy jako by celý svět okolo mě fungoval v jiném rytmu a já se ho nestíhala chytnout. Nevěřím svým kvalitám a shazuji se. Mám pocit, že všichni okolo mě ví, jak svůj život žít. Že nemají trápení. Jsou úspěšní, skvělí, zaopatření, stále šťastní.

Jenže to je jen můj dojem z toho, co povrchově vidím. Skrz chování lidí, společenské masky, fotky ze sociálních sítí. Kdo z nás by si dal uplakanou fotku na fb?

V mém životě přišla chvíle, kdy jsem se už víc jako oběť svého života nemohla cítit. Kdy jsem už byla daleko pod svou hranicí vyčerpanosti psychična i fyzična. Všechno se na mě hrnulo a já se v tom nedokázala zorientovat.

 

Přesně v tom nejhlubším, nejspodnějším místě své duše jsem si řekla, že ne. Že takhle prožít zbytek života nechci. Že už je toho dost. Rozhodla jsem se, že chci žít šťastně. Spokojeně. Autenticky. Že budu hledat cestu, abych hlavně já byla ve svém životě spokojená a nedělala věci podle zažitých vzorců nebo pro spokojenost ostatních. Nejdřív ze všeho jsem ale potřebovala zapracovat svou zkušenost znásilnění do svého běžného života.

Moje cesta vedla skrz ayahuascu na podzim 2016. Myslela jsem si, že to bude hračka. Měla jsem nos nahoru a čekala jsem, že celou práci „udělá“ za mě a já ve svém životě hned vše rozlousknu, budu hned šťastná a u toho mě ještě v představách provede barevnou džunglí. Ha! Velmi naivní představa! Dostala jsem od ní pořádný psychický sekec mazec. Díky tomu jsem začala být mnohem pokornější a trpělivější ke svému procesu.

 

Mělo to na mě navíc ještě jeden dlouhodobý efekt. Uvědomila jsem si, že i když existuje spousta seberozvojových kurzů a nových rychlometod „jak zpracovat svou minulost a být neustále šťastná“ (a že jsem jich vyzkoušela!), na mě tyto instantní věci nefungovaly a ani fungovat nebudou. Nemůžu po sobě přece chtít, abych přesvědčení, se kterými jsem vyrůstala a žila tolik let za týden nebo pár hodin vyrušila a byla se vším v pohodě. Myslím si, že tak lidská psychika a moje životní tempo nefunguje.

Uvědomila jsem si, že moje síla věci ustát pramení ze znalosti mě samé a postupného dalšího prozkoumávání toho, kdo jsem. Znát, co mě posiluje, kde mám slabiny, a hlavně se snažit být k sobě milá. Hlava se sice dá přeprogramovat, ale chce to svůj čas. Můj čas. A nikdo jiný neví, jaký dlouhý a jakou podobu ten můj čas bude mít.

A tak jsem všechny své znalosti z kulturní antropologie o pozorování a zkoumání společnosti a lidských vztahů obrátila dovnitř sebe. Zvolila jsem sebe za „objekt svého zkoumání“ a dala jsem tomu potřebný čas. Postupně krok za krokem, zkušenost za zkušeností vypilovávám svou strategii k žití života v mé podobě spokojenosti. Není to vždy růžové ani snadné, ale už vím, jak na to.

Někdy přijímám, někdy pouštím, jindy se učím. Hodně se učím. A to jen díky tomu, že jsem si dovolila dát sobě samé prostor a pozornost. Nikdo jiný totiž ten můj život za mě neodžije a nikdo jiný to moje štěstí za mě nenajde.  

S čím mohu pomoci?

kvalitativní výzkum

Konzultace kvalitativního výzkumu pro studenty

Vedení rozhovorů a focus group

V kruhu, ženské kruhy, Romana Malíková
V kruhu, ženské kruhy, Romana Malíková

facilitace

Facilitace malých skupin

V kruhu, ženské kruhy, Romana Malíková

v kruhu

Ženské kruhy pro současné ženy

V kruhu, ženské kruhy, Romana Malíková
V kruhu, ženské kruhy, Romana Malíková

1:1 kruh

VIP nabídka pro ženy toužící po soukromí nebo žijící mimo Olomouc.